مرکز آموزش

تفاوت دامنه و URL چیست؟  پرینت این مقاله

نام دامنه یک رشته متنی خاص است که می‌تواند فردی را به وب سایتی هدایت کند. این تعریف نیز به راحتی Uniform Resource Locator (URL) را توصیف می‌کند. در واقع، مردم اغلب دامنه و URL را بجای یکدیگر استفاده می‌کنند، حتا با اینکه تفاوت‌های خاصی بین آن‌ها وجود دارد.

 

URL چیست؟

URL مخفف عبارت Uniform Resource Locator است و یک رشته از کاراکترها است که در مرورگر وارد می‌شود و به سرور می‌گوید که یک منبع خاص را برای یک کاربر نمایش دهد. URL و نام دامنه شبیه هم هستند اما می‌توان گفت که URL جامع‌تر از نام دامنه می‌باشد، چونکه در حقیقت URL نام دامنه را شامل می‌شود. برای مثال https://www.hixium.com/about-us یک URL است که نام دامنه Hixium.com را شامل می‌شود. اجازه دهید بخش‌های دیگر این URL را بررسی کنیم.

 

پروتکل

URLها شامل طرح‌ها یا پروتکل‌ها هستند که نحوه‌ی دسترسی به یک منبع خاص را تعریف می‌کنند. در مثال بالا https:// پروتکل است. اکثر آدرس‌های وب از پروتکل HTTP (Hypertext Transfer Protocol) یا HTTPS ( همان HTTP با SSL) استفاده می‌کنند.

 

زیر دامنه

زیر دامنه بخش اختیاری URL است که بخش کاملا جداگانه‌ای از وب سایت شما را ایجاد می‌کند. اگر یک URL یک زیر دامنه داشته باشد، قبل از دامنه قرار می‌گیرد و مابین آن‌ها یک نقطه قرار می‌گیرد. برای مثال: https://talk.hixium.com. وب سایت‌ها ممکن است از زیر دامنه برای تست یا توسعه و یا ایجاد یک دایرکتوری جدید و جداگانه برای ذخیره فایل‌های وب سایت یا وصل شدن به قسمت خاصی از وب سایت استفاده کنند.

 

برای مثال، URL سایت هیگزیوم https://hixium.com می‌باشد. و دو URL زیر، از زیر دامنه‌های سایت هیگزیوم می‌باشد.

  • talk.hixium.com
  • my.hixium.com

 

 برای اینکه کاربران به راحتی به قسمت پشتیبانی دسترسی داشته باشند، می‌توانند از طریق آدرس talk.hixium.com به قسمت پشتیبانی دسترسی داشته باشند. در اینجا talk زیر دامنه‌ی hixium.com می‌باشد.

در مثال‌های قبلی ما www. که مخفف World Wide Web است به عنوان یک زیر دامنه عمل می‌کند. بسیاری از دامنه ها از www. به عنوان زیر دامنه استفاده نمی‌کنند اما هنوز برخی از کاربران آن را ترجیح می‌دهد.

اگر شما می‌خواهید مسائل مربوط به  زیر دامنه‌های www و بدون www را برای URLتان حل کنید باید ریدایرکت‌های مناسبی را به دامنه خود ایجاد کنید.

 

نام دامنه

نام دامنه بعد از پروتکل و زیر دامنه می‌آید که قبلا در مورد نام دامنه بحث کردیم. در مثال قبلی ما، نام دامنه Hixium.com  بود. نام دامنه شامل دامنه سطح بالا (TLD) و نام دامنه سطح دوم (SLD) می‌باشد.

 

مسیر

بخش مسیر URL منبع دقیقی را برای وب سرور تعریف می‌کند. در مثال بالا مسیر /about-us/ است و شامل بخش‌های مهم URL است و بعد از TLD قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که مسیر با یک اسلش (/) شروع می‌شود و به حروف بزرگ و کوچک حساس می‌باشد.

 

دایرکتوری یا زیر پوشه

URL ممکن است در بخش مسیر آدرس وب، دایرکتوری (پوشه) یا زیر دایرکتوری (زیر پوشه) داشته باشد. این بخش از URL یک پوشه در وب سایت اصلی است که منابع خاصی در آن قرار گرفته است. در مثال ما /about-us/ یک دایرکتوری است. برخی از URLها در این دایرکتوری‌ها باز هم پوشه‌ها و زیر پوشه‌هایی را دارند.

 

نام فایل

آخرین بخش اصلی URL، نام فایل یا پسوند فایل است. نام فایل به سرور می‌گوید که دقیقا کدام فایل را به کاربر نمایش دهد. برخی از نام‌های فایل رایج، .pdf, .png و .html هستند، گرچه اکثر وب سایت ها پسوند html را به صورت اتوماتیک از ادرس URL حذف می‌کنند.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

نام دامنه چیست؟
نام دامنه‌ای که شما برای حضور آنلاین خود انتخاب می‌کنید در موفقیت شما نقش مهمی را ایفا می‌کند،...
نام دامنه از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟
نام دامنه ترکیبی از دو سطح مختلف است. نام دامنه دارای یک دامنه سطح بالا (TLD) و یک دامنه سطح...
دامنه سطح بالا (TLD) به چه معناست؟
بخش آخر نام دامنه، به عنوان دامنه سطح بالایی (TLD)  شناخته می‌شود. در مثال ما (www.Hixium.com)،...
تفاوت بین URL و دامنه چیست؟
آدرس URL یک وب سایت، همیشه شامل نام دامنه سایت می‌باشد. با این حال همانطور که مشاهده کردید،...